Jako ludzie, możemy na co dzień zmagać się z różnymi problemami związanymi z uzębieniem. Nie każdy problem, nie każdy ból w jamie ustnej musi zwiastować rozwój poważnej choroby, jednak każdy przypadek warto jest sprawdzić. Jednym z takich problemów, z którymi pacjent może się zmagać, jest nadwrażliwość zębów.

 

Na pewno zastanawiasz się, jak rozpoznać nadwrażliwość zębów. Przejawia się ona tym, że przy spożywaniu posiłków, piciu napojów mogą pojawiać się różne stany bolesne, związane z temperaturą danego posiłku. Faktem jest, że spożywanie zimnych posiłków czy napojów jest mało komfortowe dla naszego organizmu, natomiast w przypadku nadwrażliwości zębów jest to szczególnie nieprzyjemne. Wynika to z faktu, że zęby zostały w pewien sposób naruszone. Aby czuć się w pełni komfortowo ze swoim uśmiechem, dobrze jest zweryfikować, co taką nadwrażliwość powoduje i w razie czego wyeliminować ten czynnik.

 

Jak zapobiegać nadwrażliwości zębów?

 

Nadwrażliwość przejawia się różnie, dlatego trudno jest jednoznacznie określić, jak rozpoznać nadwrażliwość zębów. Jeśli zastanawiasz się jak rozpoznać nadwrażliwość zębów, powinieneś wiedzieć, że może być ona spowodowana różnymi bodźcami. Aby skutecznie wiedzieć, jak zapobiegać nadwrażliwości zębów, warto jest dokonać rozeznania w zakresie bodźców, które mogłyby powodować nadwrażliwość.

 

Na przykład – nadwrażliwość może być spowodowana spożywaniem zimnych napojów, mocno słodkich napojów, czy też podczas nitkowania, szczotkowania zębów i nie tylko. Z tego powodu, aby zapobiegać nadwrażliwości zębów, najrozsądniej jest po prostu zweryfikować, co mogłoby przyczynić się do jej rozwoju i następnie unikać tychże czynników.

 

Jednym z takich czynników jest pasta wybielająca. Jeśli myślisz, jak rozpoznać nadwrażliwość zębów, to bardzo prawdopodobne, że w przypadku stosowania past wybielających będzie ona powodem, dla którego ta nadwrażliwość występuje. Cóż zrobić – trzeba ją jak najszybciej wycofać z użytku na pewien czas.

 

Jak zwalczyć nadwrażliwość zębów?

 

Wiesz już, jak rozpoznać nadwrażliwość zębów. Teraz na pewno myślisz o tym, jak zwalczyć nadwrażliwość zębów? Pierwszym krokiem w tym zakresie jest przede wszystkim wyeliminowanie czynnika, który ją powoduje. Wiąże się to z tym, że musisz dokładnie wiedzieć, co powoduje nadwrażliwość. 

 

Następnie, warto jest rozważyć, co można zmienić w codziennym stylu życia, aby sytuacja z nadwrażliwością zębów nie powtórzyła się. Można na przykład rozważyć zmianę szczoteczki na bardziej miękką, o ile to ona była przyczyną nadwrażliwości. Konieczne może okazać się wymienienie szczoteczki w ogóle, jeśli okazuje się, że jest ona zużyta. Prócz tego, warto jest zmienić pastę do zębów na inną, o ograniczonym RDA. 

 

Dodatkowo, warto także poprawić technikę szczotkowania i ograniczyć nacisk na zęby podczas szczotkowania. Ostatnim etapem w takiej sytuacji jest rozważenie swojej diety – być może nie powinny się pojawiać w niej kwaśne potrawy i napoje (np. Napoje energetyczne, bogate w sok z cytryny).