Halitoza to przykra dolegliwość, która wpływa na komfort życia pacjentów. Polega ona na utrzymaniu się przykrego zapachu z ust przez długi czas, co w znacznym stopniu obniża pewność siebie osób borykających się z tym problemem. Wielu pacjentów zastanawia się zatem nad tym, jak się pozbyć halitozy.

Co to jest halitoza?

Jak wspomniano powyżej, halitoza to problem związany z utrzymywaniem się nieprzyjemnego zapachu z ust. Dolegliwość ta jest powszechna i może dotyczyć nawet jednej czwartej populacji. Co ważne, problem może dotykać osoby w każdym wieku i mieć związek z zaniedbaniami higienicznymi, jak również z poważnymi problemami zdrowotnymi. W związku z tym w wielu gabinetach lekarskich często padają pytania dotyczące tego, jak się pozbyć halitozy.

Śmierdzący oddech – przyczyny

Halitoza może mieć bardzo różne przyczyny. Utrzymujący się przykry zapach z ust może mieć związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Zaniedbania higieniczne prowadzą do rozwoju bakterii beztlenowych, które produkują lotne związki siarki, które są bezpośrednią przyczyną pojawiania się nieświeżego oddechu. Poza tym, dolegliwości mogą mieć związek z pogorszonym stanem uzębienia.

Wśród typowych przyczyn stomatologicznych skutkujących pojawianiem się przykrego zapachu wymienia się: próchnicę zębów, nagromadzony osad i kamień nazębny, a także grzybicę jamy ustnej, paradontozę, zalegające resztki pokarmowe oraz powikłania po zabiegach dentystycznych.Halitoza może być również uwarunkowana środowiskowo. Oznacza to, że przyczyną pojawiających się dolegliwości może być prowadzony tryb życia. W tym przypadku decydujące znaczenie ma nieprawidłowa dieta, obecność nałogów czy przyjmowanie wybranych leków.

Występowanie halitozy jest zatem zwykle skorelowane ze spożywaniem dużej ilości czosnku i cebuli, stosowaniem głodówek oraz brakiem wypijania dostatecznej ilości płynów w ciągu doby. Poza tym, przykry zapach z ust może być skutkiem spożywania nadmiernej ilości alkoholu oraz paleniem papierosów. Dym tytoniowy sprzyja bowiem zmianie warunków w jamie ustnej na takie, które sprzyjają namnażaniu się bakterii beztlenowych powodujących odkładanie się kamienia nazębnego. Halitoza może być również spowodowana przyjmowaniem leków antydepresyjnych, przeciwbólowych czy moczopędnych. Nie można również zapominać o tym, że przykry zapach z ust zaraz po przebudzeniu może mieć związek z obniżoną produkcją śliny w czasie snu.

Halitoza może być również sygnałem pojawiających się zmian chorobowych, w tym zapalenia migdałków, oskrzeli, zatok przynosowych oraz jamy ustnej, a także mieć związek ze zmianami o charakterze nowotworowym w obrębie płuc, przełyku, żołądka czy krtani. Wśród innych przyczyn nieprzyjemnego oddechu i zapachu z ust wymienia się choroby układu pokarmowego, takie jak na przykład uchyłki przełyku czy refluks żołądkowo-przełykowy. Poza tym, halitoza może mieć związek z poważnymi chorobami takimi jak: mocznica, białaczka czy agranulocytoza, a także zaburzeniami o podłożu psychicznym, w tym między innymi z schizofrenią czy depresją.

Halitoza – objawy

Halitoza to dolegliwość, która objawia się przykrym i przedłużającym się nieprzyjemnym zapachem z ust. Zwykle nie towarzyszą temu inne zmiany takie jak choćby gorączka. Nieprzyjemne dolegliwości, które mogą się pojawiać, takie jak na przykład podrażnienie gardła mogą mieć związek ze współistnieniem innych chorób, w tym refluksu żołądkowo-przełykowego.

Objawy halitozy mają ogromny wpływ na stan psychiczny chorego oraz jego samoocenę. Przekładają się na pogorszenie relacji międzyludzkich oraz trudności w ich nawiązywaniu. W związku z tym, wielu pacjentów zastanawia się, jak się pozbyć halitozy oraz poprawić komfort i jakość swojego życia.

Jak leczyć halitozę?

Jak zaznaczono powyżej, w gabinetach lekarskich dość często padają pytania dotyczące tego, jak się pozbyć halitozy. Otóż, leczenie należy rozpocząć od odpowiedniej diagnostyki. W pierwszej kolejności powinna się zatem odbyć wizyta stomatologiczna, która może zostać uzupełniona w dalszym czasie o konsultacje laryngologiczne, dietetyczne lub internistyczne.

W leczeniu halitozy warto również stosować sposoby domowe, w tym regularne i staranne szczotkowanie, nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej płynami dentystycznymi. Poza tym, ważne jest dbanie o zbilansowaną dietę oraz nawodnienie organizmu, a także ograniczenie używek.