Rekonstrukcja wyglądu i działania zębów zniszczonych lub tylko lekko uszkodzonych przez najróżniejsze choroby i urazy to najważniejszego wyzwań estetycznych w stomatologii. Korony zębowe są jednym z najciekawszych i najskuteczniejszych rozwiązań, dzięki którym odtworzone elementy uzębienia są praktyczne i ułatwiają codzienne życie. Kiedy można założyć koronę? Jakie korony możemy wybrać wspólnie ze stomatologiem? Czy naprawdę warto je wykorzystać? Sprawdźmy to!
Wskazania do założenia korony protetycznej
Decyzja dotycząca zakładania uzupełnienia, jakim jest korona protetyczna, zawsze zostaje podjęta przez lekarza stomatologa. Istnieje oczywiście pewien zestaw wskazań, mogących być kluczowymi dla powodzenia leczenia. Jeżeli ząb jest bardzo zniszczony przez przebyte dolegliwości (najczęstszym powodem jest próchnica) lub też mamy do czynienia z zębami martwymi, powstałymi po leczeniu kanałowym — korona zębowa stanie się wręcz idealnym rozwiązaniem ratującym zęba i przywracającym mu pełna funkcjonalność. Należy jednak pamiętać o tym, że korony zębowe wymagają delikatnego spiłowania powierzchni zęba do konkretnego kształtu. Pozwoli to na wykonanie dokładnego odlewu, mogącego umożliwi stworzenie niepowtarzalnej korony. W niektórych przypadkach lekarz może je również zastosować w duecie z implantem w celu uzupełnienia ubytków zębowych.
Rodzaje koron zębowych
Korony zębowe można podzielić na konkretne rodzaje, zwłaszcza ze względu na wykorzystywany materiał. Najtańszymi (oraz często wykorzystywanymi jako rozwiązanie tymczasowe) koronami są modele akrylowe oraz kompozytowe. Ich cena jest spowodowana znacznie mniejszymi wrażeniami wizualnymi i co za tym idzie — mniej dokładnym prawdopodobieństwem do prawdziwego zęba. Nieco droższym rozwiązaniem jest korona porcelanowa na podbudowie metalowej, która bardziej przypomina naturalne uzębienie. Wykorzystanie takiej podbudowy może jednak mieć pewne minusy, taki jak fakt, że u niektórych pacjentów da się dojrzeć problem w postaci zwiększonej widoczności podbudowy. Natomiast korona pełnoceramiczna na podstawie z tlenku cyrkonu to prawdopodobnie najlepsze i najbardziej estetyczne rozwiązanie. Jest ona niemalże nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Dzieje się tak, gdyż materiały zastosowane w tej koronie „zachowują” się niemalże tak, jak szkliwo zębów. Ich przezierność, jak i samo odbijanie światła sprawia, że pacjent nie zauważy obecności takiej korony!
Zalety koron protetycznych
Jakie zalety ma wykorzystanie koron protetycznych? Przede wszystkim, jest jedno z najbardziej estetycznych oraz trwałych rozwiązań z zakresu protetyki. Korony to także świetne rozwiązanie mogące poprawić nie tylko kolor danego zęba, ale też jego kształt. Nie można także zapomnieć o tym, jak korony umożliwiają ponowne bezproblemowe użytkowanie zęba. Okres przyzwyczajania się do założonego uzupełnienia trwa maksymalnie kilka dni. Dobrze dopasowana oraz precyzyjnie wykonana korona może służyć tak naprawdę… dożywotnio!