Wrażliwe zęby - co zrobić?

W okolicy przyszyjkowej zębów odczuwana jest przeważnie nadwrażliwość zębów. Pacjenci zgłaszający problem obniżania dziąseł cierpią na przykre dolegliwości zdecydowanie częściej. Warto mieć na uwadze, że dochodzi u nich dodatkowo do utraty tkanek twardych zęba. W tym artykule wyjaśnimy, czym są wrazliwe zeby co zrobic, żeby nie czuć bólu.

Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Warto mieć świadomość, że zazwyczaj stosowane są metody leczenia profesjonalnego wraz z środkami stosowanymi przez pacjentów w domu. Pacjenci sięgają zazwyczaj po pasty na nadwrażliwość przy pojawieniu się pierwszych dolegliwości. Lakiery fluorkowe i laseroterapię wykorzystuje się zazwyczaj w gabinetach lekarskich. Nadwrażliwość jest krótkim i ostrym bólem zęba, który występuje na skutek oddziaływania termicznych bodźców, czyli ciepła i zimna. Mogą to być również bodźce mechaniczne oraz chemiczne. Powszechnym problemem są wrazliwe zeby co zrobic zastanawia się wielu pacjentów. Szacuje się, że około 60% osób cierpi na nadwrażliwość zębów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że są to przeważnie pacjenci periodontologiczni.

Zazwyczaj utrata twardych tkanek zęba jest przyczyną nadwrażliwości. Zębina w w normalnych warunkach jest pokryta warstwą szkliwa. Warto dodać, że podczas szczotkowania także dochodzi do ścierania tkanek. Może to być także efekt działania elementów uzupełnień protetycznych. Samo obniżenie dziąsła nie jest równoznaczne z wystąpieniem nadwrażliwości zęba, ale problem z reguły towarzyszy recesjom. Musi wystąpić dodatkowo utrata tkanek twardych zęba, które zabezpieczają zębinę. Gdy do tego dojdzie to otwarte kanaliki zębinowe są narażone na działanie zewnętrznych bodźców, które prowadzą do podrażnienia zakończeń nerwowych miazgi.

Co na nadwrażliwość zębów domowe sposoby?

U pacjentów ze złą higieną jamy ustnej możemy mieć do czynienia z nadwrażliwością zębów. Świetnie sprawdzą się domowe płukanki. Wrazliwe zeby co zrobic, gdy problem utrudnia normalne funkcjonowanie. Przede wszystkim trzeba udać się do lekarza stomatologa, który dokładnie zbada stan uzębienia. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych klinik stomatologicznych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się naprawdę dobrą opinią. Warto mieć na uwadze, że do odwapnienia tkanek twardych przyczynia się płytka bakteryjna zalegająca na powierzchni zębów.

Należy pamiętać, że obnażenie zębiny nie jest równoznaczne z pojawieniem się nadwrażliwości zęba. Oznacza to, że pomimo utraty warstwy szkliwa lub cementu można nie odczuwać bólu. Nadwrażliwość jest nagłym i ostrym bólem pojawiającym się bezpośrednio w chwili zadziałania bodźca. Według większości pacjentów jest to bardzo silne odczucie. Wraz z zaprzestaniem działania bodźca ból powinien zniknąć. Warto również dodać, że nie pojawia się samoistnie. Możliwe jest czasami dłuższe odczuwanie bólu, ale z reguły nie trwa to dłużej niż kilka minut. Według badań ból pojawia się najczęściej podczas mycia zębów, a także jedzenia lub picia czegoś zimnego.

Może także wystąpić pod wpływem kwaśnych pokarmów i napojów, a także zimnego powietrza. Z reguły nadwrażliwość dotyczy zębów przedtrzonowych oraz kłów. W sprzedaży dostępne są specjalne pasty dla pacjentów z nadwrażliwością zębów. Wybór past jest bardzo duży, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Kobiety w średnim wieku stanowią przeważającą grupę pacjentów. Można śmiało powiedzieć, że z wiekiem wrażliwość zębiny znacznie maleje. Po niektórych zabiegach stomatologicznych mogą wystąpić wrazliwe zeby co zrobic wie tylko stomatolog. Na szczęście taka nadwrażliwość powinna ustąpić po 2-3 tygodniach. Podstawą leczenia jest wyeliminowanie czynników ryzyka utraty twardych tkanek zęba.

Co na nadwrażliwość zębów – skuteczne sposoby

Warto podkreślić, że dieta bardzo się zmieniła na przestrzeni lat i obecnie ma naprawdę erozyjny charakter. Zagrożeniem dla szkliwa są napoje izotoniczne o niskim pH oraz duża ilość owoców i soków w diecie. Najlepiej więc ograniczyć spożywanie kwaśnych produktów, a po ich spożyciu odczekać przynajmniej godzinę przed umyciem zębów. Właściwa higiena jamy ustnej jest kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę. Przyczyną zapalenia dziąseł i przyzębia jest zalegająca płytka nazębna. Niepoprawnie wykonywane zabiegi higieniczne również mogą prowadzić do nadwrażliwości. Zbyt twarda szczoteczka do zębów i duża siła mogą powodować ubytek tkanek twardych.

Najlepiej zakupić szczoteczkę z miękkim włosiem i stosować technikę wymiatającą. Polega to na tym, że ustawiasz szczoteczkę pod kątem 45 stopni i wykonujesz ruchy obrotowo-wymiatające. Trzeba również zwrócić uwagę na wskaźnik ścieralności pasty. Z reguły wynosi on 40-70, ale w przypadku past wybielających może być nieco wyższy. Warto mieć świadomość, że organizm człowieka posiada własne mechanizmy obronne, które uruchamia w momencie otwarcia kanalików zębinowych. Mimo wszystko warto jednak stosować pasty dla zębów wrażliwych. Żeby dodatkowo wzmocnić działanie past można zastosować płukanki na nadwrażliwość. W ten sposób można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Po dokładnym przeczytaniu artykułu powinieneś już wiedzieć, czym są wrazliwe zeby co zrobic i jak je leczyć.