W obecnych czasach możliwy jest do przeprowadzenia zabieg resekcji wierzchołka korzenia. Polega on na odcięciu wierzchołka korzenia zęba, a także jednoczesnym oczyszczeniu otaczającej go kości z wszystkich chorób czy stanów zapalanych, które mogą być groźne dla zdrowia.
Czym jest resekcja wierzchołka korzenia?
Resekcja wierzchołka korzenia zęba to dość skomplikowany zabieg. Polega on na usunięciu wierzchołka korzenia, a także uzupełnieniu powstałej luki poprzez zastosowanie specjalnego materiału wypełniającego. Resekcja wierzchołka jest wskazana w przypadku zaawansowanej choroby, która dotyczy dziąseł. Taki zabieg stosuje się też w przypadku pęknięcia korzenia w zębach wielokorzeniowych, które wcześniej były leczone kanałowo. Warto wiedzieć, że po zaaplikowaniu znieczulenia miejscowego dentysta przecina błonę śluzową. Celem jest wycięcie tak zwanego okienka kostnego.
Kolejnym etapem jest usuniecie zmienionego przez chorobę miejsca w wierzchołku korzenia. Jeśli zostaną usunięte wszystkie zmiany chorobowe, to kolejnym etapem jest uszczelnienie kanału korzeniowego poprzez użycie specjalnego wypełnienia. Warto też dodać, że na błonę śluzową muszą zostać założone szwy. Taki zabieg jest wykonywany w wielu renomowanych gabinetach stomatologicznych. Jest on skomplikowany, jednakże doświadczony stomatolog wykorzystując renomowany sprzęt, powinien sobie z nim poradzić.
Przebieg leczenia
Zabieg resekcji wierzchołka polega na odcięciu korzenia zęba. Ponadto ma na celu oczyszczenie otaczającej go kości z wszystkich zmian chorobowych czy stanów zapalnych. Taki zabieg przeprowadzany jest w wielu klinikach stomatologicznych. Objawem, który świadczy o rozwoju stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń zębowy, jest głównie ból nasilający się w czasie nagryzania jedzenia. Takowy ból trwa stale i nierzadko towarzyszy mu obrzęk policzka, a także obecność wszelakich uwypukleń w dziąśle. Ponadto bardzo często pojawia się stan podgorączkowy. Takowy ból może być ćmiący bądź pulsujący. Warto też dodać, że zapalenie tkanek okołowierzchołkowych jest reakcją ludzkiego organizmu na pojawienie się bakterii w kanale korzeniowym.
Jeśli mowa o przebiegi leczenia, to zabieg wykonywany jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Resekcja zakłada usunięcie fragmentu korzenia zawierającego nieoczyszczoną oraz niewypełnioną część kanału zębowego. Podczas takiego zabiegu chirurg stomatologiczny otwiera tkankę miękką w okolicy korzenia zębowego, żeby odsłonić kość, a kolejno usunąć zakażoną. Nierzadko też usuwana jest zapalnie zmieniona tkanka razem z całym wierzchołkiem korzenia zębowego. Żeby kanał był szczelny, do wypełnienia go stosuje się specjalny cement. Po przebytym zabiegu resekcji wierzchołka nierzadko pozostaje znaczny ubytek kości, który trzeba uzupełnić specjalnym biometeriałem zastępującym kość. Trzeba go też pokryć odpowiednią membraną.
Zalecenia pozabiegowe
Warto zaznaczyć, że wskazania po zabiegu resekcji są bardzo zbliżone do tego, jak przeprowadzana jest ekstrakcja zęba. Mowa tutaj o tym, żeby przez kilka dni od zabiegu unikać znacznego wysiłku fizycznego. Oprócz tego nie wolno spożywać gorących pokarmów bądź intensywnie płukać jamy ustnej. Warto też wiedzieć, że przez 2-3 tygodnie trzeba stosować dietę, która jest półpłynna. Dzięki temu można być spokojnym o efekty resekcji wierzchołka. Niestety po takim zabiegu może pojawić się obrzęk, opuchlizna, ból, krwawienie, a także zaczerwienienie. W niektórych przypadkach pacjenci odczuwają też delikatne mrowienie w okolicy poddanej zabiegowi resekcji wierzchołka korzenia. Okazuje się, że o wiele rzadziej dochodzi do podrażnień bądź uszkodzenia nerwu.
Czy resekcja wierzchołka zawsze się udaje?
Zabieg resekcji wierzchołka powinien być przeprowadzony przez doświadczonego stomatologa. Jest to dość skomplikowany zabieg, który może się nie udać. Jednakże umiejętnie wykonana resekcja korzenia zęba pozwala na uratowanie reszty struktury oraz niewyrwanie całego zęba. Dlatego dobry i fachowy stomatolog, który dysponuje aktualną wiedzą w temacie leczenia przypadków, w których potrzebna jest resekcja korzenia zęba, nie powinien mieć problemów z takim zabiegiem. Dlatego powinien on w takim wypadku się udać.
Wskazania i przeciwwskazania
Resekcja wierzchołka korzenia to taki zabieg, który dokonywany jest w przypadku braku sposobności do ponownego leczenia kanałowego. Tego typu zabieg stosowany jest też wtedy, kiedy zmiany okołowierzchołkowe są odporne na leczenie kanałowe. Wskazaniem do resekcji wierzchołka jest również złamanie wierzchołka korzenia zęba, zwyrodnienie miazgi zębowej – mowa tutaj o zwapnionych złogach soli mineralnych, które występują w dolnych trzonowcach, siekaczach, a także zębach zatrzymanych oraz niewyrzniętych. Trzeba też dodać, że resekcja wierzchołka jest stosowana w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych oraz nieudanego leczenia endodontycznego. Taki zabieg stosowany jest też kiedy pojawia się samoistne obumarcie zęba bądź w przypadku utrzymywania się zmian zapalnych wokół korzenia. Jeśli mowa natomiast o przeciwwskazaniach do resekcji wierzchołka to najważniejszym z nich jest rozległość zmian zapalnych, która przekroczy 33% długości korzenia.
Warto też dodać, że apikoektomia nie jest przeprowadzana na zębach mlecznych oraz w przypadku podłużnego złamania korzenią zęba. Taki zabieg nie jest również wskazany, jeśli pacjent cierpi na paradontozę, zaburzenia zgryzu, a także stan zapalny gardła bądź jamy ustnej. Trzeba też dodać, że zabieg resekcji wierzchołka nie może być zastosowany, jeżeli pacjent cierpi aktualnie na chorobę wirusową, na przykład opryszczkę. Ponadto nie wolno go przeprowadzać w przypadku pierwszego trymestru ciąży, cukrzycy, a także białaczka. Zaburzenia krzepnięcia krwi, a także nadciśnienie to kolejne przeciwwskazania do resekcji wierzchołka. Dlatego aby wykonać taki zabieg, trzeba najpierw ocenić stan zdrowia każdego pacjenta. Renomowana klinika stomatologiczna nie powinna mieć problemu z ocenieniem stanu zdrowia oraz przystąpieniem do resekcji wierzchołka.