leczenie_kanalowe

Powtórne leczenie kanałowe znane jest w kręgach gabinetów stomatologicznych jako reendodoncja. Zabieg ten, jak można się domyślić, ma całkiem dużo wspólnego z leczeniem kanałowym! Jak się okazuje, czasami jest on bardzo potrzebny, a jego wykonanie jest absolutnie bezbolesne, a wszystko dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego! Właśnie dlatego, dla wszystkich z was którzy nie wiedzą, o czym mowa, dziś opowiemy wam nie tylko o samej reendodoncji, ale też wskazaniom do jej wykonania i co może być również interesujące — alternatywach do zabiegu, jakim jest powtórne leczenie endodontyczne!

Druga szansa na uratowanie zęba

Powtórne leczenie kanałowe bądź też reendodoncja bywa także traktowana jako druga szansa na uratowanie zęba, który został przeleczony kanałowo. Wydaje się, że po tym, jak wykonane zostanie leczenie kanałowe, ząb powinien być całkowicie zdrowy. Okazuje się, że wcale tak nie jest! Istnieje ryzyko w którym konieczna będzie reendodoncja, czyli po prostu powtórne leczenie endodontyczne. Jego wykonywanie, ku zaskoczeniu wielu z was, przebiega zupełnie tak, jak w przypadku tradycyjnego leczenia kanałowego (endodontycznego). Stomatolog również musi wtedy otworzyć komorę, pozbyć się dolegliwości, która prowadzi do powstania bólu i w dalszym momencie ponownie zamknąć ząb przy pomocy płynnej gutaperki.

Co ciekawe, jego wykonanie jest stosunkowo rzadkie, jednak jest niezbędne, jeżeli proces chorobowy postępuje nawet przez kilka… lat! Ząb wtedy staje się bolesny i uwierzcie nam — daje o sobie znać! W takim wypadku, reendodoncja powinna być naszym pierwszym pomysłem na zażegnanie tego problemu. Co jednak może jeszcze świadczyć o konieczności jej realizacji?

Wskazania do reendodoncji

Wskazaniami do reendodoncji są między innymi:
zbyt wąskie bądź niestandardowo zakrzywione kanały, które nie zostały poprawnie wyleczone za pierwszym razem.
Kanały zębowe, które nie zostały dostrzeżone przy leczeniu pierwotnym i co za tym idzie, nie zostały właściwie oczyszczone
Obecność złamanych fragmentów narzędzi stomatologicznych, które uniemożliwiają poprawne oczyszczenie i dalsze wypełnienie kanałów przy pomocy płynnej gutaperki
Wystąpienie perforacji komory lub też korzenia zęba

Alternatywy dla reendodoncji

Co zrobić, gdy powtórne leczenie kanałowe (reendodoncja) nie przynosi pożądanych rezultatów, bądź też nie ma żadnych szans na powodzenie? Czy istnieje jakakolwiek alternatywa? Otóż okazuje się, że tak i jest nią resekcja wierzchołka korzenia. Jest to zabieg polegający na odcięciu wierzchołka zęba i pozbyciu się stanów zapalnych znajdujących się wokół niego. Rozpoczyna się on poprzez odsłonięcie korzenia zęba, dalej stomatolog usuwa zakażony wierzchołek i uzupełnia kanał. Innym rozwiązaniem, mogącym pozwolić na zapewnienie zdrowia jamy ustnej jest najbardziej inwazyjny sposób znany w stomatologii — ekstrakcja zęba. Jest to nic innego, jak usunięcie (bądź wyrwanie) zęba z jamy ustnej, jednak jej wykorzystanie zalecane jest wyłącznie w momencie, gdy potwórne leczenie endodontycznie nie ma racji bytu.