Bardzo prawdopodobne, że nie będziemy w stanie przejść całego życia bez skorzystania z leczenia stomatologicznego. Bardzo trudno jest utrzymać jamę ustną w permanentnie dobrej kondycji, jednocześnie w ogóle nie będąc w kontakcie ze stomatologiem. Jako, że problem próchnicy obejmuje znakomitą większość polskich pacjentów, bardzo możliwe, że i my będziemy nią objęci. Wystarczy naprawdę chwila nieuwagi, by ubytek próchniczny rozwinął się!
W związku z tym, warto wiedzieć, które plomby są refundowane. Plomby to absolutnie niezbędny element leczenia zachowawczego, który pozwala zabezpieczyć zęba przed dalszym rozwojem próchnicy. Z tego powodu, warto jest dokonać rozeznania, które plomby są refundowane, a także czym są plomby bez bisfenolu.
Plomba bez borowania
Plomba bez borowania – czy coś takiego w ogóle istnieje? Czy zalicza się do zbioru, które plomby są refundowane? Borowanie to część leczenia zachowawczego, którą musi przejść większość osób zmagających się z problemem próchnicy. Bez znieczulenia jest to bolesne i absolutnie nieprzyjemne – na szczęście, pojawiły się pewne metody stanowiące alternatywę dla borowania. Istnieje między innymi tzw. Żel Carisolv, pozwalający na rozmiękczenie zaatakowanych tkanek, a następnie – łatwe usunięcie ich z pomocą narzędzia. Proces ten jest całkowicie bezbolesny, mimo wszystko może okazać się, że skorzystanie z wiertła będzie konieczne, aby zapewnić lepszą precyzję.
Jeśli zastanawiasz się, czym są plomby bez bisfenolu, to prawdopodobnie jesteś świadomy tego, iż BPA może być szkodliwe dla organizmu. Możliwe, że chciałbyś też wiedzieć, które plomby są refundowane – i nie posiadają one bisfenolu. Na szczęście, jeśli chciałbyś uniknąć zastosowania plomby z BPA, jest to możliwe – wystarczy zapytać stomatologa o taką możliwość. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje plomby BPA free, czyli takie, w których składzie nie znajduje się bisfenol A. Upewnij się jednak, że dana plomba nie zawiera również BPS czy BPF, które są również toksyczne!
Plomba bez utwardzania
Co można powiedzieć o zagadnieniu, jakim jest plomba bez utwardzania? Podjęcie leczenia z wykorzystaniem plomb, a jednocześnie skorzystanie z takiego rodzaju plomb jest bezcelowe. Plomba musi zostać utwardzona, aby przynosiła faktyczną korzyść pacjentowi. Plomba, która nie zostanie utwardzona, może po prostu szybko się wykruszyć bądź też natychmiastowo wypaść, jednocześnie powodując pacjentowi ból.
Plomby najczęściej dzielą się na światłoutwardzalne i chemoutwardzalne. Obydwa sposoby utwardzania plomb są wolne od bólu, więc pacjent nie powinien się ich w ogóle bać. Z tego tytułu, warto jest rozważyć na przykład plomby kompozytowe. Plomby kompozytowe, zwłaszcza wolne od bisfenolu, są bardzo wytrzymałe i dodatkowo atrakcyjne pod względem wizualnym, dlatego przekonały one do siebie już wielu pacjentów na całym świecie.
Nim zdecydujesz się na skorzystanie z konkretnej plomby, zapytaj swojego stomatologa o wady i zalety danego rozwiązania, a także o jego skład. Zapytaj go także, które plomby są refundowane. Bez tego trudno będzie ci komfortowo przejść leczenie zachowawcze, mające na celu uchronić twój ząb przed ekstrakcją.