Uzębienie jest wizytówką, dzięki której można poczuć się lepiej, a także łatwiej nawiązywać znajomości zarówno na niwie towarzyskiej, jak i biznesowej. Dlatego wiele osób decyduje się na zamaskowanie niedoskonałości, czyli przebarwień oraz ubytków, korzystając z różnych metod, które oferuje medycyna estetyczna. Jedną z nich jest zastosowanie licówek, dzięki czemu można mieć piękny uśmiech. Co najważniejsze metoda ta jest odwracalna i bezpieczna dla zdrowia jamy ustnej. O czym pacjent powinien wiedzieć przed założeniem licówek? Odpowiadamy w tym tekście.
Licówki, co warto wiedzieć przed ich założeniem?
Licówki to cienkie nakładki na zęby stosowane w celu zakrycia różnych wad. Wykonane są z twardego materiału. Może to być kompozyt, czyli tworzywo używane do wypełniana ubytków, a także porcelana, którą określa się też jako ceramika. Te drugie są bardziej wytrzymałe, jednak kosztują zdecydowanie więcej.
Przed założeniem licówek należy wszystkie zęby wyleczyć, jeśli pacjent zmaga się z próchnicą, a także usunąć kamień nazębny. Celem zastosowania nakładek jest pozbycie się przebarwień lub też innych wad pogarszających estetykę uśmiechu danej osoby.
Stomatolog pobiera skan uzębienia i na jego podstawie zostaje przygotowany specjalny model, dzięki czemu technik dentystyczny wykonuje projekt licówek. Powstaje tzw. makieta nowego uśmiechu, którą pacjent przymierza i nosi przez kilka dni. Po akceptacji można przystąpić do zabiegu założenia nakładek. Przed ich umocowaniem specjalista niekiedy dokonuje szlifowania zębów, chociaż nie zawsze jest to koniecznością.
Licówki najczęściej zakłada się na przednie zęby, ponieważ są najbardziej widoczne. Ich kształt i kolor dobiera się indywidualnie do pozostałego uzębienia pacjenta tak, żeby nie było żadnych różnic. Są mocowane do przedniej części zębów, czyli do tzw. lica, stąd ich nazwa. Przytwierdza się je za pomocą specjalnego cementu. Zabieg ich założenia i zdjęcia wykonuje tylko stomatolog.
Licówki nie są koniecznością, ale opcją
Zastosowanie licówek nie jest metodą leczenia problemów i chorób w obrębie jamy ustnej, tylko sposobem na poprawienie wyglądu uzębienia pacjenta. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób, które pracują w branży rozrywkowej, estradowej, często przemawiają lub też występują przed publicznością.
Gdy naturalne zęby są przebarwione, wtedy oczywiście można skorzystać z różnych środków wybielających, takich jak pasty, żele, czy też specjalne paski, jednak nie w każdym przypadku przynoszą one zadowalające efekty. Nawet gdy nastąpi poprawa, to nie jest ona szybko osiągalna. W przypadku zastosowania licówek zmiana barwy jest błyskawiczna i od razu widoczna dla innych.
Nakładki stosuje się również z chęci zamaskowania uszczerbków w zębach. To dobre rozwiązanie jeśli szkliwo uległo uszkodzeniu mechanicznemu i nie jest wymagana inna forma leczenia stomatologicznego. Licówki nakłada się też w przypadku diastemy, czyli przestrzeni występującej między dwiema jedynkami. Czasami też zdarza się, że pacjent ma zbyt małe zęby, które proporcjonalnie nie pasują do tych sąsiadujących z nimi. W takiej sytuacji nakładka może zniwelować ten defekt estetyczny. Można ją również zastosować w przypadku niewielkich wad zgryzu. Jednak jeśli są dużo większe, wtedy lepiej jest zdecydować się na leczenie ortodontyczne.
Warto pamiętać, że założenie licówek wymaga konsultacji ze stomatologiem. Specjalista odpowie na wiele nurtujących pytań, a także poradzi jakie jest najlepsze rozwiązanie dla danego pacjenta.
Czy można założyć licówki na krzywe zęby?
Założenie licówek ma na celu poprawę wyglądu uzębienia. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach ich umocowanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Tak jest przy krzywych zębach. Problem oczywiście zostanie zamaskowany, jednak niestety nie rozwiązany. Przy dużej wadzie lepiej jest zastosować leczenie ortodontyczne. Dlaczego?
Między nierówno ustawionymi zębami, a także tymi, które są stłoczone, bardzo łatwo gromadzą się resztki pokarmowe ze spożytego posiłku. Trudno jest je usunąć podczas czynności higienicznych, gdyż włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć do ciasno dostępnych miejsc. Bakterie mają zatem dobrą pożywkę dla rozwoju, co powoduje próchnicę, a także stany zapalne dziąseł. Płytka nazębna szybko się gromadzi doprowadzając do wystąpienia kamienia nazębnego. Krzywe zęby mogą też napierać na siebie, co stwarza zagrożenie ich pękania, kruszenia się i łamania.
Oczywiście przy niewielkich krzywiznach istnieje możliwość założenia licówek. Jednak wada ta nie może być zbyt duża. Dlatego osoba, która wykazuje chęć poprawy wyglądu swojego uzębienia, powinna skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Specjalista powie, co w danym przypadku można zrobić, żeby osiągnąć najlepszy efekt i uniknąć komplikacji.
Jak długo utrzymują się licówki? Czy są na stałe?
Trwałość licówek zależy od materiału z jakiego są wykonane. Najbardziej wytrzymałe są porcelanowe, jednak i one mogą ulec uszkodzeniom. Zdarza się, że utrzymują się nawet dwadzieścia lat, jednak niekiedy wymagają wymiany po dziesięciu. Natomiast kompozytowe zwykle wymienia się częściej, ponieważ ulegają przebarwieniom. Najczęściej ich trwałość określa się na 2-3 lata. Wydłużenie ich użytkowania zależy od zaangażowania pacjenta w dbałość o licówki. Należy zatem pamiętać o tym, żeby nie obgryzać twardych przedmiotów, jak ołówki, czy długopisy, a także paznokcie. Otwieranie zębami np. kapsli, czy też nakrętek od butelek może przyczynić się do uszkodzenia nakładek. W trakcie uprawiania sportów kontaktowych i aktywności narażających uzębienie na urazy, warto stosować ochraniacze na zęby, zwłaszcza trenując sztuki walki. Takie zabezpieczenie przyda się również podczas jazdy na rowerze, rolkach, czy deskorolce.
Liczy się też właściwa higiena jamy ustnej. Powinna być taka sama jak w przypadku dbania o naturalne zęby, czyli przeprowadzana co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym spożytym posiłku. Dobra pasta, to taka która ma niski poziom ścieralności. Należy również stosować nici dentystyczne oraz irygatory wodne do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. W przypadku używania płynów do płukania ust trzeba wybierać takie, które nie posiadają alkoholu.
Podczas jedzenia lepiej jest unikać pokarmów bardzo twardych oraz barwiących. Istotna jest profilaktyka i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Przeciwwskazania do noszenia licówek
- Duże wady zgryzu,
- bruksizm,
- choroby jamy ustnej,
- zaawansowane zmiany próchnicze i osad nazębny,
- zęby posiadające dużo wypełnień,
- paradontoza,
- ruchome zęby,
- zaniedbania higieny jamy ustnej,
- nawyk obgryzania paznokci.