Leczenie kanałowe to niezwykle skomplikowany zabieg, który stosowany jest w celu uratowania zęba przed jego całkowitą utratą. Jest to leczenie, które podejmowane jest w sytuacji, gdy stan miazgi zębowej jest już naprawdę poważny. Pomimo tego, że leczenie to przeważnie kończy się sukcesem i udaje się ocalić dany ząb, często dochodzi do powstania skutków ubocznych. Jednym z najczęstszych przykładów jest ciemny ząb po leczeniu kanałowym. Dlaczego zęby zmieniają wtedy kolor, a także jak sobie można z takim problemem poradzić? Co można zrobić, aby uratowany ząb nadal był nie tylko zdrowy, lecz również ładnie się prezentował?
Czy można go rozjaśnić?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jak rozjaśnić ciemny ząb po leczeniu kanałowym, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, na czym to leczenie polega i z jakiego powodu ząb po jego przeprowadzeniu staje się ciemniejszy. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Celem leczenia kanałowego jest usunięcie stanu zapalnego z miazgi zęba. W sytuacji, gdy próchnica przedostanie się przez szkliwo oraz zębinę i dotrze do miazgi, dany ząb zacznie niezwykle mocno boleć. Najczęściej dotarcie stanu zapalnego do tego fragmentu zęba oznacza, że miazga nie jest się w stanie już samodzielnie wyleczyć i nie pozostaje nic innego, jak tylko ja usunąć. Co bardzo ważne, usuwana jest ona również z kanałów zębowych, dlatego też leczenie to nazywane jest kanałowym. Po usunięciu miazgi powstała po niej przestrzeń wypełniana jest specjalnym cementem.
Z racji jednak tego, że w zębie po zakończonym leczeniu nie znajduje się już miazga, nie są do niego dostarczane składniki odżywcze. Oznacza to, że dany ząb staje się martwy. Ciemny ząb po leczeniu kanałowym jest więc efektem tego, że nie są do niego już dostarczane żadne składniki odżywcze w tym tlen. W efekcie tego następuje jego ciemnienie, co niezwykle nieestetycznie wygląda, choć samo w sobie nie jest groźne.
Z racji tego, że ząb po leczeniu kanałowym bardzo nieestetycznie zaczyna wyglądać, często pacjenci zadają pytanie, czy można go jakoś rozjaśnić. Jak się okazuje, istnieje w tym zakresie naprawdę wiele ciekawych metod na zmianę barwy ciemnego po leczeniu kanałowym zęba.
Metody przywracania właściwego koloru zębom
Ciemny ząb po leczeniu kanałowym to ogromny problem dla wielu ludzi. Na szczęście współczesna stomatologia jest w stanie sobie z takimi problemami dość łatwo poradzić. Wystarczy tylko wykorzystać jedną z wielu dostępnych metod wybielania. Na czym poszczególne rozwiązania polegają i na które z nich najlepiej się zdecydować?
Podstawową sprawą, o której koniecznie trzeba wiedzieć to fakt, że w przypadku ciemnego zęba po leczeniu kanałowym klasyczne metody wybielania nie będą skuteczne. Jak się bowiem okazuje, w tym wypadku ząb ciemnieje nie od zewnątrz, lecz od środka. Oznacza to, że stosowanie np. pasków wybielających czy też silnej pasty wybielającej nic zupełnie nie da. Konieczne jest zastosowanie wybielania od środka zęba. Co należy w tym wypadku zrobić? Podstawową sprawą jest ocenienie przez stomatologa na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, czy ząb został dobrze wypełniony i czy nie pojawił się w nim stan zapalny.
Jeśli wszystko jest prawidłowo, następnie usuwany jest z zęba materiał wypełniający, aby bardzo dokładnie zabezpieczyć korzeń zęba i kanały specjalną substancją. Dopiero po tej czynności do wnętrza zęba można podać środek wybielający. Gdyby korzeń i kanały nie zostały zabezpieczone, mogłoby dojść do przeniknięcia szkodliwej substancji wybielającej do organizmu, co mogłoby być bardzo niebezpieczne. Żeby osiągnąć odpowiedni efekt, podanie środka wybielającego należy powtarzać kilkukrotnie.
Komfortowe rozwiązania na stałe
Jak więc widać, wybielanie ciemnego zęba, który powstał po leczeniu kanałowym, jest dość skuteczne, lecz nie da się ukryć, że może sprawiać wiele problemów. Otwieranie zęba i podawanie środka wybielającego przez kilka tygodni może być naprawdę bardzo nieprzyjemne. Nic więc dziwnego, że wiele osób pomimo silnego przebarwienia, nie decyduje się na takie wybielanie. Czy muszą oni pozostać z nieestetycznym zębem już na zawsze? A może jednak istnieją inne metody, jak można sobie z takim kłopotem poradzić?
Jak się okazuje, ciemny ząb po leczeniu kanałowym da się naprawić także innymi sposobami. Jedną z lepszych propozycji w takim wypadku jest założenie na ząb licówki. Jest to swego rodzaju nakładka, którą dobiera się kształtem i kolorem pod pozostałe zęby, tak żeby się nie wyróżniała na ich tle. Po jej nałożeniu zamaskowany zostanie faktyczny kolor zęba. Co bardzo ważne, licówka umożliwia zwykłe użytkowanie zęba, czyli np. rzucie nim pokarmów. Inną bardzo ciekawą formą poradzenia sobie z tak nieestetycznym zębem jest założenie na niego korony.
Ile kosztuje taka przyjemność w postaci licówki lub korony? Rzecz jasna wszystko tu zależy tak naprawdę od konkretnego gabinetu stomatologicznego, lecz liczyć się trzeba z wydatkiem na poziomie około 300-500 złotych za ząb. Co bardzo ważne, oba te rozwiązania nie są na stałe i po pewnym czasie trzeba je będzie wymienić. Jest to jednak okres dość długi, ponieważ dobra licówka może wytrzymać nawet około 10 lat.