Brak zęba to ogromny defekt natury kosmetycznej niezależnie od tego jakiej jesteśmy płci i ile mamy lat. Gdy brakuje nam jednego lub kilku zębów staramy się je jak najszybciej uzupełnić. Można zrobić to na kilka sposobów.

Tymczasowe uzupełnienie braku zęba

Utrata zębów to problem bardziej powszechny niż nam się wydaje i może zdarzyć się każdemu. Część uzębienia można stracić na skutek wybicia, naturalnego rozpadu spowodowanego próchnicą, a także złamania. Na stronach stomatologów często znajdziemy działy „brak zęba czym uzupełnić”, gdyż uzupełnianie ubytków zębów jest jedną z najpopularniejszych usług.

Lekarze przekonują, że nawet utrata jednego zęba (i to nawet, gdy nie jest bardzo widoczna) może przyczynić się do powstania poważnych kłopotów. Brak zęba sprawia, że pozostałe zęby tracą swoją stabilność (jest bardzo ważne, żeby każdy ząb miał kontakt z drugim zębem z boku i innym zębem z góry). Taka sytuacja znacząco zwiększa ryzyko powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej, co może doprowadzić do rozwoju infekcji, a nawet stać się przyczyną próchnicy.

Sposobem na szybkie, a jednocześnie tymczasowe uzupełnienie ubytku zęba jest założenie implantu natychmiastowego, który umieszcza się w braku usuniętego zęba. Należy podkreślić, że ząb tymczasowy stosuje się tylko w przypadkach, gdy dentysta nie może dokończyć procesu implantacji podczas jednego zabiegu. Inne rozwiązania to proteza zębowa (wyróżniamy protezy akrylowe lub szkieletowe) czy most kompozytowy na włóknie szklanym (jego największą zaletą jest fakt, że może zostać wykonany podczas jednej wizyty).

Dzięki tymczasowemu uzupełnieniu braku zęba czujemy się pewniej, gdyż wyglądamy zdecydowanie lepiej. Możemy również normalnie jeść. Zachowana jest ponadto naturalna odległość pomiędzy naszymi zębami (w przypadku trwałych ubytków mogą się one przesuwać).

Brak zęba – jak go uzupełnić?

Jeżeli naszym problemem jest brak zęba jak uzupełnić, możemy skorzystać z różnych rozwiązań – na przykład mostów protetycznych czy implantów.

Charakterystyczną cechą mostu protetycznego jest pozostawienie żywych zębów filarowych. Jeżeli jest taka potrzeba wykonuje się wcześniej leczenie kanałowe. Stomatolodzy podkreślają, że mosty protetyczne zakładane są wyłącznie na proste zęby (u osób z wadami zgryzy konieczna jest korekcja wad u ortodonty). Mosty mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, które różnią się właściwościami i walorami estetycznymi.

Innym skutecznym rozwiązaniem problemu ubytków zębów są implanty. Implanty stosuje się w przypadku całkowitego braku zęba. Mają one postać śrubek, które wszczepia się w kość, a następnie nadbudowuje się na nich koronę. Zaletą implantów jest fakt, że można je wszczepić bezpośrednio po usunięciu zęba, a także wówczas, gdy upłynęło już dużo czasu od utraty uzębienia. W zależności od tego co zdecyduje lekarz – koronę protetyczną zakłada się od razu lub po wygojeniu kości.

Jak najlepiej uzupełnić braki w uzębieniu?

Gdy wpisujemy w wyszukiwarce hasło „brak zęba czym uzupełnić” niemal natychmiast otrzymujemy ogromną ilość propozycji rozwiązania naszego problemu. Większość stomatologów zdecydowanie poleca implanty, które są rozwiązaniem na całe życie. Zaletą implantów jest fakt, że dzięki nim możemy uzupełnić zarówno ubytek jednego zęba, jak i większą część zgryzu. W przeciwieństwie do wielu innych substytutów naturalnego uzębienia, implanty dają pacjentowi. Profesjonalnie założone implanty zapewniają komfort zbliżony do posiadania naturalnych zębów. Dzieje się tak dlatego, że ludzki organizm nie traktuje implantu jak ciała obcego, a jak integralną część szczęki. Pacjenci z implantami (nawet w podeszłym wieku mogą cieszyć się komfortem jedzenia.

Kolejną mocną stroną implantów jest ich podobieństwo do naturalnego uzębienia. Wyglądają one jak nasze naturalne, jednak nieco doskonalsze zęby. Dzięki nim możemy do późnych lat życia zachwycać zdrowym uśmiechem. Zastosowanie implantów u osób starszych może przeciwdziałać degradacji kości szczęki. Implanty w przeciwieństwie do mostów protetycznych (które należy wymieniać regularnie co dziesięć lat) charakteryzują się bardzo dobrą trwałością. Możemy oczekiwać, że implant założony w podeszłym wieku będzie nam służył przez całe życie (szacuje się, że jego trwałość wynosi nawet trzydzieści lat).

Duża część osób odkłada zabieg założenia implantów na bliżej nieokreśloną przyszłość nie ze względów finansowych, ale dlatego, że obawiają się bólu. Wkręcanie metalowych śrub w kości kojarzy się nam bardzo źle. Tymczasem okazuje się, że zakładanie implantów wcale nie jest tak bolesne jak uważa większość z nas (dodatkowo zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym). Jest to proces bezproblemowy do tego stopnia, że stomatolog podczas jednej wizyty może założyć nam jednocześnie nawet kilka implantów.

Nie da się ukryć, że implanty są dość kosztowne. Pamiętajmy jednak o tym, że nie są one rozwiązaniem tymczasowym. Wybierając dobrej jakości implanty możemy zapomnieć o problemach z uzębieniem przez resztę naszego życia.