Implanty zębowe - czy warto

Nowoczesne technologie oraz gwałtowny rozwój w wielu dziedzinach pozwoliły uporać się z trawiącymi od setek lat ludzkość problemami. Dziś już nie musi ona obawiać się wielu chorób, problemów z jedzeniem czy też wodą pitną. Co jednak bardzo ważne, rozwiązane zostały liczne problemy dotyczące zębów. Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpoważniejszym problemem była ich utrata. Mogło się to stać w wyniku chorób, nieodpowiedniej higieny jamy ustnej czy też po prostu mechanicznego uszkodzenia. Dziś utracony ząb można zastąpić sztucznym implantem. Zanim jednak podejmie się decyzje o takim zabiegu, trzeba się koniecznie dowiedzieć o nim możliwie jak najwięcej. Implanty zębowe czy warto?

Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe – czy warto? Zanim odpowie się na to pytanie, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, czym tak właściwie są tego rodzaju elementy. Jak są zbudowane, a także jak wygląda ich wszczepianie?

Czym są zatem implanty zębowe? Są to wszczepiane chirurgicznie zamienniki dla prawdziwych zębów. Na pierwszy rzut oka są one trudne do odróżnienia, a także oczywiście spełniają one wszystkie normalne funkcje zęba. Z czego składa się taki implant? Jest to przede wszystkim specjalna śruba, która umieszczana jest w kości szczęki lub żuchwy. Drugą częścią implantu jest korona, która nakręcana jest na śrubę i która przyjmuje postać widocznego w jamie ustnej zęba.

Implanty zębowe – czy warto? Jeśli ktoś chce odpowiedzieć sobie na to pytanie, powinien również wiedzieć, z czego te dwa elementy składające się na implant są wykonane. Oczywiście możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele, lecz przyjmuje się, że zdecydowanie najlepiej postawić na śrubę zrobioną z tytanu, natomiast korona najlepiej jeśli będzie wykonana z tworzywa ceramicznego. Dzięki temu uda się zachować możliwie najlepsze właściwości użytkowe, a co najważniejsze, znacznie skróci się proces leczenia po wszczepieniu.

Jakie są zalety implantów?

Implanty zebowe – czy warto? Szukając odpowiedzi na to pytanie, nie da się nie poruszyć kwestii zalet, które towarzyszą stosowaniu takiego rozwiązania. Jakie są więc korzyści, które można uzyskać, stosując implanty?

Jak się okazuje zalety, które można uzyskać, decydując się na wszczepienie tego rodzaju implantów, są naprawdę bardzo szerokie. Przede wszystkim warto zacząć od ogromnych korzyści zdrowotnych. Jeśli utraci się jeden z zębów, z biegiem czasu dojdzie do zaniku tkanki kostnej w jego miejscu, a to doprowadzi do rozsuwania się pozostałych zębów. Jeśli jednak wszczepi się w miejscu brakującego zęba implant, można zapobiec takim negatywnym skutkom obocznym
Kolejną bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest jego trwałość. Jak szacują przeprowadzane badania, a także praktyka lekarska, implant zębowy może być bez żadnych ingerencji i poprawek noszony nawet przez 30 lat. Jest to więc rozwiązanie naprawdę trwałe i często stosowane do końca życia.
Na sam koniec warto jeszcze zauważyć, że zdecydowanie się na takie implanty przyczynia się do znacznego poprawienia komfortu życia pacjenta. Z jednej strony wiedzieć trzeba to, że wszczepy są umieszczane poniżej linii dziąseł, więc są zupełnie niewidoczne. Natomiast górna część, czyli ceramiczna korona swoim wyglądem przypomina do złudzenia zwykły ząb. Co więcej, jest ona w pełni przystosowana do zwykłego, codziennego użytkowania, więc można nią normalnie jeść.

W jaki sposób wszczepia się implanty?

Jak więc widać, powyższe zalety są naprawdę bardzo interesujące i są w stanie przekonać nawet największego przeciwnika takiego rodzaju rozwiązania. Jak się jednak okazuje, wątpliwości nadal jednak padają, a są one spowodowane procesem wszczepiania implantów. Implanty zębowe – czy warto i jak wygląda ich umieszczanie?
Dlaczego wiele osób obawia się wszczepiana implantów? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – bo nie wiedzą, jak cały ten proces wygląda. A jak wiadomo, najbardziej ludzie boją się tego, czego nie znają. Dlatego też, jeśli ktoś chce się utwierdzić, że decyzja o wszczepieniu implantów jest dobra, powinien poznać szczegóły związane z samym zabiegiem.

W jaki zatem sposób wszczepia się takie implanty? Zabieg ten jest podzielony na kilka etapów, a czas jego realizacji łącznie może wynieść nawet kilkanaście tygodni. Jak to wygląda wszystko w szczegółach? Podstawową czynnością jest oczywiście zbieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu w kość implantu. Polega to na wywierceniu w kości odpowiedniego otworu, w który następnie wkręcana jest tytanowa śruba. Gdy śruba zostanie przyjęta przez organizm i nie nastąpi żaden stan zapalny czy też odrzucenie implantu, można następnie przejść do kolejnego etapu, czyli wkręcenia śruby gojącej. W tym celu następuje odsłonięcie implantu, a następnie wkręcenie odpowiedniej śruby, która oddziaływać będzie na tkanki odbudowujące dziąsło. Po tej czynności następuje zamocowanie na implancie korony zębowej. Cały proces w zależności do tego, czy implant będzie umieszczany w żuchwie, czy szczęce może zająć nawet do 7 miesięcy.

Implanty zębowe – dla kogo?

Implant zębowe – czy warto stosować i przez kogo? Wiele osób widząc powyższe zalety i korzyści, które można osiągnąć dzięki takiemu leczeniu, zastanawia się nad tym, czy może je zastosować. Dla kogo przeznaczone są takie implanty?
Takie uzupełnienie uzębienia może być stosowane w przypadku braku jednego, kilku, a nawet wszystkich zębów w szczęce. Jedynym ograniczeniem, z którym trzeba się liczyć, jest wiek pacjenta. Implant może być wszczepiony jedynie wtedy, gdy zakończy się wzrost kości, a więc nie można tego zbiegu przeprowadzać u zbyt młodych pacjentów.

Mity i fakty na temat implantów zębowych

Na sam koniec warto jeszcze poznać kilka popularnych mitów dotyczących wszczepiania implantów. Implanty zębowe – czy warto? Jakie są mity i fakty?
Przede wszystkim warto na początku obalić mit, że wszczepianie implantów ogromnie boli. Jest to zabieg w całości realizowany w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu.
Kolejną sprawą, o której warto się dowiedzieć, jest to, że posiadanie implantów wyklucza pacjenta z szeregu badań, np. z rezonansu magnetycznego. Jest to oczywiście nieprawda, a obecność implantów w żaden sposób nie wpływa na przebieg takiego badania.