Zgrzytanie zębami, inaczej zwane bruksizmem, to dolegliwość, która pozornie może wydawać się niegroźna. Tymczasem nie powinno się jej lekceważyć, bowiem może prowadzić do wielu groźnych powikłań. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat zgrzytania zębami podczas snu, by móc mu zapobiegać. A więc – co oznacza zgrzytanie zębami w czasie snu?

Możliwe przyczyny zgrzytania zębami

Aby móc określić, co oznacza zgrzytanie zębami w czasie snu, warto wiedzieć, na czym dokładnie polega ta dolegliwość.

Bruksizm jest problemem, który występuje stosunkowo często. Polega na zaciskaniu zębów, bądź też zgrzytaniu nimi w niekontrolowany sposób. Zazwyczaj ma miejsce podczas snu, dlatego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten problem ich dotyczy. Zgrzytanie zębami może dotknąć osobę w każdym wieku, jednak w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które na co dzień mają duże dawki stresu i żyją w pośpiechu.

Zgrzytaniem zębami podczas snu najczęściej dotknięte są kobiety, które ukończyły 30 rok życia. Niestety, problem bardzo często dotyka również dzieci, a nawet niemowlaki. Trzeba pamiętać o tym, że występowanie bruksizmu może być oznaką różnego rodzaju chorób, dlatego nie wolno go lekceważyć.

Jeśli chodzi o przyczyny zgrzytania zębami, to bywają one bardzo różne. Do podstawowych przyczyn należą wady wrodzone, a także czynniki genetyczne. Bardzo często są one przyczyną bruksizmu, jeśli chodzi o dzieci. Trzeba pamiętać o tym że, bruksizm bardzo często jest problemem osób zestresowanych i żyjących w pośpiechu. Przewlekły stres może prowadzić bowiem do nadmiernego napięcia mięśni żuchwy, co jest przyczyną niekontrolowanego ruszania nią podczas snu. Zgrzytanie zębami może być również oznaką zaburzeń natury psychicznej. Bruksizm może być jednym z objawów depresji i zaburzeń lękowych.

Zgrzytanie zębami podczas snu może wynikać również z różnego rodzaju problemów ortodontycznych bądź też dentystycznych. Jest to problem, z którym bardzo często borykają się osoby z wadami zgryzu bądź też wadami anatomicznymi szczęki. Bruksizm może być również skutkiem niewłaściwego leczenia dentystycznego bądź też błędnego leczenia protetycznego.

Jeśli chodzi o dzieci, to zgrzytanie zębami w czasie snu bardzo często bywa spowodowane obecnością pasożytów w organizmie. W tym przypadku leczenie jest bardzo łatwe – wystarczy zastosować środek przeciwko pasożytom, by problem zniknął całkowicie. Wiedząc już, co oznacza zgrzytanie zębami w czasie snu, warto zastanowić się nad tym, jakie konsekwencje może ze sobą nieść.

Konsekwencje zgrzytania zębami

Problem jest poważny, bowiem bruksizm bardzo często jest dolegliwością, o której istnieniu wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Tymczasem można zauważyć zarówno bezpośrednie symptomy powiązane ze zgrzytaniem, jak i też powikłania, które wystąpią dopiero po czasie. Nieleczony bruksizm może skutkować ranami języka i wewnętrznej strony policzków. Szkliwo zębów może ulec degradacji, a same zęby staną się nadwrażliwe. Z czasem zęby mogą stać się chwiejne, a dziąsła – wyraźnie się obniżyć. Zgrzytanie zębami może także powodować bóle głowy, a nawet ataki migrenowe. Stare podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie szczęki może zmienić kształt twarzy na nieco bardziej kwadratowy. Osoba dotknięta bruksizmem często skarży się na bolesne przykurcze, ból podczas otwierania ust, a nawet problemy z równowagą.

Jak widać, nieleczony bruksizm może być związany z wieloma poważnymi powikłaniami, niekoniecznie dotyczącymi obszaru jamy ustnej. Osoby, które cierpią na uporczywe migreny, dokuczliwe problemy z kręgosłupem, a nawet pogorszenie ostrości widzenia mogą za to obwiniać nocne zgrzytanie zębami. Dlatego też nie wolno bagatelizować bruksizmu w żaden sposób i zawsze warto dążyć do tego, by zażegnać ten problem raz na zawsze.

Leczenie zgrzytania zębami

Osoby, które dowiedziały się, co oznacza zgrzytanie zębami w czasie snu i jakie mogą być jego konsekwencje, bardzo często zadają sobie pytanie, jak walczyć z tym problemem. Jeśli chodzi o leczenie bruksizmu, to warto skupić się na pozbyciu się jego przyczyn. Jeśli za zgrzytaniem zębami stoją zaburzenia natury psychicznej, to bardzo ważna jest psychoterapia, a także unikanie stresu na co dzień. Często okazuje się, że w przypadku poważnych problemów psychicznych niezbędne jest wdrożenie farmakoterapii.

Aby pożegnać problem bruksizmu raz na zawsze trzeba regularnie kontrolować stan uzębienia, a także odwiedzić dentystę, ortodontę bądź też protetyka. Dobrą kondycję jamy ustnej można przywrócić przy pomocy higieny, stosowania odpowiednich past i płynów.

Dla wielu osób ostatnią deską ratunku okazuje się masaż mięśni twarzy, który pomoże zlikwidować nadmierne napięcie mięśniowe. Wiele osób decyduje się także na wstrzyknięcie toksyny botulinowej – popularnego botoksu – która ma za zadanie rozluźnienie mięśni szczęki. Jak już wspomniano, jeśli bruksizm spowodowany jest obecnością pasożytów w organizmie, to koniecznie trzeba przeprowadzić właściwą terapię.

Bruksizm – ćwiczenia

Osoby, które chcą raz na zawsze pożegnać problem zgrzytania zębami w nocy, mogą pokusić się o wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, mających za zadanie rozluźnienie mięśni żuchwy. Warto wykonywać je codziennie przed snem, by już w krótkim czasie zauważyć efekty. Mowa tutaj między innymi o szerokim otwieraniu i powolnym zamykaniu jamy ustnej. W walce z bruksizmem może pomóc również przesuwanie szczęki w płaszczyźnie poziomej, a także wysuwanie jej do przodu i cofanie. Dobrze też wykonywać okrężne ruchy szczęką – dokładnie i powoli. Aby ćwiczenia przyniosły odpowiedni skutek, należy powtórzyć je kilkanaście razy.

Podsumowując, zawsze warto dowiedzieć się, co oznacza zgrzytanie zębami w czasie snu. Poznanie i zdiagnozowanie problemu pozwala skutecznie z nim walczyć i pożegnać go raz na zawsze. A walczyć z bruksizmem należy choćby z tego względu, że może on przynieść wiele przykrych i poważnych konsekwencji zdrowotnych, których skutki chory będzie odczuwał przez długi czas.