Ubytki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny oraz związany z naszymi codziennymi funkcjami życiowymi. Protetyka usiłuje znaleźć takie rozwiązania, które zapewnią większy komfort w każdej z tych sytuacji. Jednym z rozwiązań są protezy wykonane z acetalu. Co warto o nich wiedzieć i ile kosztuje proteza acetalowa?
Czym jest proteza acetalowa?
Protezy acetalowe powstały jako alternatywa dla protez szkieletowych z metalu oraz tych wykonanych z akrylu. Acetal jest materiałem, który pod wieloma względami odznacza się znacznie lepszymi właściwościami od akrylu. Przede wszystkim jest znacznie bardziej elastyczny niż akryl i tym samym mniej podatny na złamania czy ukruszenia, co w przypadku protez akrylowych jest częstym zjawiskiem. Mocowane są one na klamrach, dzięki czemu nie uciskają dziąseł. Są one także cieńsze, zajmują mniej miejsca w ustach i łatwiej dopasowują się do dziąseł, co sprawia również, że znacznie szybciej i łatwiej można się do nich przyzwyczaić.
Poza tym acetal nie wywołuje uczuleń, jest więc polecanym przede wszystkim tym osobom, które nie mogą stosować protez metalowych. Proteza acetalowa może mieć postać pełną lub częściową – wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Jest więc znacznie wygodniejszym rozwiązaniem od akrylowej, która jest refundowana przez NFZ, dlatego wiele osób zastanawia się, ile kosztuje proteza acetalowa – na pewno jest to większy koszt.
Kiedy używa się protezy acetalowej?
Jak wyżej zostało wspomniane, protezy acetalowej można używać zamiennie z protezą metalową lub akrylową. Warto po prostu wybrać wariant najbardziej korzystny dla siebie, również pod względem cenowym. Natomiast zdecydowanie protezy acetalowe poleca się tym osobom, które są uczulone na niektóre składniki metalu takie jak chrom czy nikiel i nie mogą nosić protez wykonanych z tego materiału, a akrylowe również się w ich przypadku nie sprawdziły. Protezy z acetalu na pewno bardziej usatysfakcjonują również te osoby, dla których szczególnie istotne są względy estetyczne.
Protezy dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw w odcieniach dziąseł i zębów, co sprawia, że klamry są prawie niewidoczne. A to dla niektórych osób ma bardzo szczególne znaczenie. Tak więc liczne zalety protez z acetalu sprawią, że stają się one coraz bardziej popularne, mimo, że nie są tak tanie, jak akrylowe. Ile kosztuje proteza acetalowa?
Ceny protez acetalowych
Kwestia, ile kosztuje proteza acetalowa, zależna jest od kilku czynników. Przede wszystkim na wyższy koszt wpływa jej wielkość, czyli to, czy będzie pełna, czy tylko częściowa. To całkiem zrozumiałe, że użycie częściowej protezy zębowej z acetalu wygeneruje mniejszą cenę końcową, a zalety takiego rozwiązania będę większe niż w przypadku protezy akrylowej.
Ceny mogą być także uzależnione od miejsca, gdzie taką protezę się wykonuje oraz samego gabinetu stomatologicznego. Więcej także zapłacimy, jeśli zdecydujemy się na takie dodatkowe elementy jak zatrzaski. Końcowa cena może wahać się od 2500 złotych do nawet 4000.