Implantologia to dziedzina stomatologii, skupiająca się na poprawnym wszczepieniu ich do organizmu ludzkiego (tutaj oczywiście chodzi o jamę ustną), ale też analizująca ich budowę, czy właściwości. Nie istnieje obecnie lepsza metoda zastępowania braków zębowych. Implanty zastępują korzenie zębowe, oferują stabilność i odporność na zniszczenia, jakich nie oferuje inne rozwiązanie. Zastanówmy się, jak wygląda taka konsultacja implantologiczna: jaka jest rola wywiadu w implantologii oraz jakie badania kliniczne przeprowadza implantolog, aby maksymalnie dobrze przygotować się do całego zabiegu! Mamy nadzieję, że ta nowa dla niektórych z was garść informacji stanie się pomocna, a wy nie będziecie obawiać się odwiedzania gabinetu stomatologicznego!
Wywiad na konsultacji
Każda konsultacja implantologiczna rozpoczyna się od wywiadu, na którym stomatolog-implantolog wykona wywiad. Pacjent otrzymuje wtedy na nim pytania obejmujące ogólny stan zdrowia. Niech was więc nie zdziwią pytania o obecność specjalistycznej opieki lekarskiej czy też ilość operacji (niekoniecznie na tle implantologicznym) które przeszliśmy. Niezwykle ważnym elementem wywiadu podczas wizyty u implantologa jest istota leków, które obecnie przyjmujemy. Jeżeli znajdujemy się w tak zwanym średnim wieku, to kluczem do powodzenia, pierwszego etapu badania, jakim jest konsultacja implantologiczna, będzie analiza pod kątem osteoporozy.
Konsultacja implantologiczna wymaga również od pacjenta wiedzy na temat aktualnie przebywanych chorób, w obszarach takich jak serce, wątroba, płuca, lecz nie tylko! Jeżeli aktualnie chorujecie na cukrzycę czy zaburzenia krzepnięcia krwi – niezwłocznie poinformuje o tym implantologa. Nie zapomnijcie także wspomnieć o zamiłowaniu do papierosów. Dym papierosowy potrafi mocno osłabić przyzębie. Jak więc sami widzicie – konsultacja implantologiczna nie może pozostawić wątpliwości!
Badanie kliniczne przeprowadzane przez implantologa
Konsultacja implantologiczna w drugim stadium obejmuje wszelkie badania kliniczne. Implantolog musi ocenić miejsce, w którym zostanie wszczepiony implant. Ocena tkanki miękkiej (zwłaszcza dziąseł) pozwoli na wyeliminowanie ryzyka niepoprawnego przyjęcia implantu. Co więcej, wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne, będące standardem w implantologii. To to badanie pozwala określić, czy implant utrzyma się w takiej ilości tkanki kostnej. Jeżeli przejdziemy przez ten etap pozytywnie, to implantolog będzie mógł rozpocząć tworzyć plan leczenia. Być może niedługo będziecie właścicielami nowego implantu?