Szczoteczka i pasta to przybory, które towarzyszą nam w łazience już od najmłodszych lat, jednak czy na pewno każdy z nas wie jak prawidłowo myć zęby? Dzisiaj dowiemy się jakie są najbardziej efektywne sposoby mycia zębów, a także jaki jest optymalny czas ich szczotkowania oraz jak w ybrać odpowiednie przybory, aby nasze uzębienie mogło cieszyć się dobrym wyglądem i zdrowiem przez długie lata!
Prawidłowe sposoby mycia zębów
Odpowiednia higiena jamy ustnej wymaga od nas regularności i staranności, niestety wielu z nas w biegu codziennego życia poświęca zbyt mało czasu na codzienne zabiegi pielęgnacyjne w tym obszarze. Może to mieć opłakane skutki dla zdrowia i wyglądu naszego uśmiechu (który przecież jest naszą przysłowiową „wizytówką”), dlatego naprawdę warto dowiedzieć się jak prawidłowo myć zęby!
Pierwszym etapem mycia, szczególnie wieczornego, powinno być nitkowanie zębów – nie bójmy się tego! Pomoże ono usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, a nasz lekarz dentysta z pewnością będzie w stanie doradzić nam dobór nici odpowiednich dla stanu naszych dziąseł. Po nitkowaniu możemy przejść do właściwego szczotkowania, które powinno polegać na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do mytej powierzchni – stomatolodzy zalecają mycie w pierwszej kolejności przodu zaciśniętych zębów, a następnie powierzchni, którymi żujemy oraz tylnej części zębów.
Ruchy myjące powinny być okrężne i delikatne, a jednocześnie wymiatające.
Nie powinniśmy zapominać również o języku, na którym gromadzi się spora ilość bakterii – tu z pomocą przyjdzie nam specjalna szczoteczka lub skrobaczka do języka. Ostatnim etapem jest przepłukanie ust specjalnym płynem higieny jamy ustnej.
Czas trwania szczotkowania zębów
Nie mniej ważny niż technika, jest też czas szczotkowania. Standardowo zaleca się, by myć zęby co najmniej dwa razy dziennie: pierwszy raz po śniadaniu, a drugi po zjedzeniu ostatniego posiłku przed pójściem spać. Na to, jak prawidłowo myć zęby, wpływ ma nie tylko ilość myć, ale również ich czas. Samo w miarę dokładne nitkowanie powinno zająć nam około jednej minuty, natomiast mycie pastą musi trwać co najmniej trzy minuty, by zapewnić optymalne działanie składników zawartych w preparatach do mycia zębów.
Pomocnym gadżetem, pomagającym kontrolować czas szczotkowania mogą być różnego rodzaju timery, dla dzieci mogą one przybierać formę klepsydr czy zwierzaków odmierzających upływ czasu mycia, dla dorosłych dobrą opcją będą szczoteczki z wbudowanymi sygnalizatorem.
Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do mycia zębów?
Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak prawidłowo myć zęby, powinniśmy wziąć pod uwagę również sprzęt jakim posługujemy się w tym celu. Na rynku znajdziemy prawdziwe zatrzęsienie różnorodnych szczoteczek, o różnych właściwościach i w różnym zakresie cenowym. Jak więc wybrać najlepszą dla siebie? Dla osób o wrażliwych dziąsłach zdecydowanie bardziej polecane są szczotki o miękkim włosiu, które nie będą powodowały podrażnień i krwawień, natomiast osoby nie borykające się z tego typu problemami mogą wybrać szczoteczki o twardości oznaczonej jako „medium”, które szybko uporają się z osadami znajdującymi się na uzębieniu.
Jeśli mamy bardziej zasobny portfel, możemy zdecydować się też na szczoteczkę elektryczną, soniczną lub nawet model z irygatorem. Ważną kwestią jest też dbanie o higieniczną czystość włosia – zaleca się dezynfekcję szczoteczki gorącą wodą co najmniej raz w tygodniu. Po myciu szczotka powinna móc swobodnie wyschnąć, pozostawiona powierzchnią myjącą do góry. Natomiast cała szczoteczka lub końcówka z włosiem powinny być wymieniane na nowe średnio co trzy miesiące.