Zgodnie z przepisami prawa osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym mają prawo do korzystania z zabiegów stomatologicznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trafne jest zatem pytanie: czy warto leczyć zęby na NFZ?
Zabiegi stomatologiczne refundowane przez NFZ
Zakres zabiegów stomatologicznych refundowanych przez NFZ jest bardzo ograniczony. Warto wiedzieć, że jedynie wybrane usługi objęte są refundacją, a ponadto w ramach ich bezpłatnej realizacji wykorzystywane mogą być jedynie wybrane materiały. Są one nierzadko oparte o przestarzałe techniki, a dodatkowo istniejące przepisy uniemożliwiają zastosowanie przez stomatologa materiałów i metod nowszych generacji nawet w za zgodą i dopłatą ze strony pacjenta. W tej sytuacji jedyną opcją jest korzystanie przez pacjenta z usług prywatnych klinik stomatologicznych, w których zabiegi stomatologiczne wykonywane są odpłatnie, ale nie podlegają tego typu ograniczeniom.
Leczenie zębów na kasę chorych
Należy wiedzieć o tym, że polska stomatologia i implantologia stoi na najwyższym światowym poziomie oraz korzysta z nowoczesnych metod i innowacyjnych materiałów. Niestety, leczenie refundowane w ramach danych kas chorych, a obecnego Narodowego Funduszu Zdrowia ogranicza dostęp pacjentów do zaawansowanych technik, proponując w zamian jedynie bardzo podstawowe zabiegi. I tak na przykład wysokiej jakości białe plomby w ramach refundacji NFZ dostępne są jedynie w przypadku zębów przednich. Korzystając z bezpłatnego leczenia należy liczyć się z dość odległym terminem. W zależności od warunków lokalnego rynku oraz dostępności do usług stomatologicznych czas oczekiwania na wizytę może wynosić nawet kilka miesięcy. Warto podkreślić, że w przypadku dolegliwości bólowych pomoc stomatologiczna powinna być wykonana w dniu zgłoszenia się do gabinetu mającego podpisaną umowę z NFZ. Warto również wiedzieć o tym, że w przypadku refundowanego leczenia stomatologicznego nie obowiązuje rejonizacja. W ramach refundacji pacjentowi przysługuje badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej wykonywane raz w roku oraz badanie kontrolne odbywające się maksymalnie trzy razy w roku. Ponadto badanie rentgenowskie może być wykonywane bez ponoszenia opłat przez pacjenta dwukrotnie w okresie jednego roku. Darmowe leczenie próchnicy, podczas którego każdorazowo przysługuje znieczulenie obejmuje jedynie wypełnienia starszej generacji. Jak wypominano powyżej białe plomby mogą być zakładane jedynie od jedynki do trójki.
Czy NFZ refunduje leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe zębów refundowane jest przez NFZ jedynie w ograniczonym zakresie. W przypadku pacjentów dorosłych dotyczy ono jedynie zębów przednich. Natomiast jest ono refundowane w całości w przypadku dzieci, kobiet w ciąży oraz połogu. Warto wiedzieć, że w przypadku najmłodszych pacjentów dostępne jest nieodpłatne plombowanie zębów mlecznych, lakierowanie, leczenie ortodontyczne oraz lakowanie szóstek do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia.